top of page

KASULIK: Kaubandussõda jõuab koju ja muud... 

Kaubandussõda on jõudmas koju kätte

Kes veel kursis pole, siis USA kaubandussõda Euroopaga on juba oma esimesed sammud teinud mõnda aega tagasi. See aeg US poolt EU-le ja oma teistele liitlastele kehtestatud tariifidele terasele ja alumiiniumile vastas EL omalt poolt 7 miljardi USDi väärtuses tarfiidega USA kaupadele. EU poolt läksid sinna alla väga erinevad Ameerika kaubad alates tööstuslikust terasest kuni riisi ja plätudeni välja (ma ise küll kedagi ei tea, kes "Made in USA" plätudega suviti mere ääres käiks aga see selleks). Tariifid EU poolt said väga hoolikalt valitud nii, et saata Trumpile selge sõnum ja samas hoida nende mõju EU tarbijatele minimaalne (ehk selle pärast need plätud seal on). Veider fakt on siin juures veel see, et tariifid ei kehti ühiselt tervele USA-le vaid on iga osariigi kohta erinevad selleks, et lüüa igat osariiki just seal, kus see neile kõige rohkem haiget teeb.

Nüüd oleme jõudnud järgmiste ja tõsisemate sammudeni, eile teatas USA, et lisab täiedavalt EU-le 7.5 miljardi USD-i väärtuses kaupadele uued tariifid. See sisaldab 10% tariife lennukitele ning 25% tariife muudele kaupadele, mille hulgas on põllumajanduslikud ning muud tööstuslikud kaubad. Kuupäevaks on välja hõigatud 18. oktoober. See kõik sai alguse juba üsna pikka aega tagasi, kui USA süüdistas EU-d lennukitootja Airbusi riiklikus abistamises, sellele tegelikult eelnes EU poolt samasugune kaebus USA ja nende lennukitootja Boeingu kohta. Kuna viimasel ajal on USA lennuliinid väga palju tellinud oma enda Boeingu asemel just Airbusi toodangut siis ehk on see praegu põhjuseks, miks Trump sellise lükke tegi. Tema esialgne plaan oli üsna hullumeelne nähes ette 100% tariife 25 miljardi USDi väärtuses EU kaupdele sisaldes lennukeid, mis on toodetud kõikides riikides, kus Airbusil asuvad tehased. Lähikuudel on oodata EU poolt vastulööki oma uute tariiifidega US kaupadele.

Mere- ja lennuveod

Meile oluliseim Hiina-Euroopa suund meretranspordis on endiselt langustrendis, mahud kukuvad kiirelt ning väljumiste tühistamine ei ole soovitud efekti andnud, hinnad langevad endiselt, on üsna põhjas ning laevaliinid võitlevad iga kauba eest (globaalselt tegelikult tõusid meres mahud veidi aga seda teiste regioonide arvelt).

Lennutranspordis mahud on globaalselt langemas aga Hiina-EU suund on tugev, EU import Hiinast on endiselt kasvamas ning see on märk tugevast jäemüügi keskkonnast Euroopas olgugi, et tööstuslik sektor on aeglustumas. Lennuhinnad Aasiast on tõusmas ning juba on näha ka probleeme vaba ruumiga ehk transiitajad võivad veidi pikeneda.

Raudteeveod Hiinast

Paljudele on selge ja teada see, et paljud konteinerid, mis Euroopa poole Hiinast rauteed mööda tulevad, lähevad tagasi tühjana kuna impordi mahud on lihtsalt nii palju suuremad, kui eksport Hiina. Näiteks meile on otse raudtee operaatorid Poolast pakkunud Poola raudteejaama -> Hiina raudteejaam 40 jalase konteineri veohinnaks 50-150 USDi (see ei ole nali). Nüüd on välja tulnud ka tõisasi, et osad konteinerid Hiinast Euroopasse tulevad tühjalt. Hiina valitsus propageerib oma siiditee initsiatiivi väga tugevalt ning pakub ettevõtetele, kes seda kasutavad erinevaid toetusi. Viimased on aga nii head, et nende saamiseks tasub ettevõtetel saata raudteega lihtsalt tühjasid konteinereid Euroopa suunal.

Kalev Kirt

Müügijuht

Flameko Forwarding

+372 535 000 10

kalev@flameko.ee

www.flamekofr.com

bottom of page