top of page

HUVITAV: Huthi mässulised teenivad 2 miljardit laevaomanikelt



Kui keegi loodab, et Punase mere kriis võiks lähiajal saada lõpu, siis selle mõtte tasub ilmselt praegu maha matta.

 

Veel avaldamata ÜRO aruanne viitab sellele, et Jeemeni huthi mässulised on leidnud viisi, kuidas oma Punase mere blokaad panna raha teenima. Siseringi inimesed on avalikustanud, et grupp opereerib mitme miljardilise käibega äri strateegilisel veeteel. Saades seeläbi varjatud makseid laevaomanikelt vastutasuks ohutu läbisõidu õiguse eest. Kui raport on täpne, siis võib selliste ohutu läbipääsumaksude kogumine olla huthi mässuliste rühmituse üks suurimad sissetulekallikad. Lisaks annavad need neile ka olulise rahalise stiimuli jätkamaks rünnakuid laevade vastu olenemata rühmituse nii-öelda ideoloogilistest motiividest.

 

Pikaajalise Jeemeni konflikti käsitleva uurimisprojekti koostas ekspertide rühm ÜRO Julgeolekunõukogule, see on 500 leheküljeline ning käsitleb huthi võimeid, rahandust ning nende liitusi. Leiud näitavad, et organisatsioon on kasvanud väga kiirelt nii koduriigis kui ka välismaal. Huthi mässulised on välja töötanud keeruka rahvusvahelise võrgustiku, mis hõlmab enda alla laevandust, rahapesu, salakaupa, värbamist ning piraatust. Nii teenivad nad tulu mitmetes kokkupuute punktides kogu teekonna lõikes.

 

Nende uusim tuluteenimise võimalus on seotud rühmituse poliitiliselt motiveeritud blokaadiga laevaliiklusele Punasel merel. Nad viivad seda läbi laevu rünnates nii rakettide kui ka droonidega. Eksperdid on öelnud, et alates eelmise aasta novembrist kuni selle aasta juuli lõpuni, on läbi viidud umbes 130 rünnakut laevade vastu. Huthi mässuliste üleminek tegevusele merel on suurendanud nende mõjuvõimu piirkonnas. Sarnased rünnakud tsiviillaevastiku vastu kasutades militaarrelvi leidsid viimati aset alles Teise Maailmasõja ajal ja on seni olnud pretsedenditud.

 

Olgugi, et huthi liidrid väidavad, et nende ballistiliste raketi- ning droonirünnakute sihtmärkideks on ainult laevad, mis on seotud Israeli või selle liitlastega, on praktika näidanud midagi muud. Grupp on rünnanud korduvalt väga erinevaid laevu millel pole mingeid selgeid sidemeid Israeli või tema liitlastega. Osad rünnakute ohvriks langenud laevad on lausa vedanud kaupasid huthisid endeid toetavatele riikidele nagu näiteks nende peamisele sponsorile Iraanile.

 

Olgugi, et paljud analüütikud on sellise hajutatud rünnakute mustri pannud huthi vigase sihtimise õlule, viitavad ÜRO läbi viidud uuringud kohalike laevaomanike ning maakleritega, et neil on sihtmärkide valimiseks ka rahalised motiivid. Laevaomanikud saavad varjatult maksta grupile turvalise läbisõidu eest, mis tähendab seda, et need, kes ei maksa, neile pole ka turvaline läbipääs tagatud.

Allikate hinnagul on huthide tulu selliste operatsioonide läbiviimisest umbes 180 miljonit dollarit kuus. See on esialgu küll ainult hinnang ning seda infot ei ole iseseisvalt veel suudetud kontrollida või kinnitada.

 

Kui aruanne peaks olema täpne, siis võivad huthi mässulised teenida turvalise transiidi maksustamisest rohkem tulu, kui nad teenivad nafta impordi maksustamisega, mis on seni olnud nende üks suuremaid sissetulekuallikaid. Kui nende liidrid otsustaksid laevatee maksustamise lõpetamise kasuks, loobuks rühmitus rohkem, kui 2 miljardi dollari suurusest sissetulekuallikast aastas. Samuti langeks oluliselt ka nende praegune saavutatud suur piirkondling mõjuvõim.

Siin võib ka peituda selgitus, miks osas laevaliinid on saanud jätkata turvaliselt Punase mere läbimist ja teised jällegi mitte. Nad on maksnud huthidele turvalise läbipääsu eest ning muutnud selle nende jaoks hüüratult suureks äriks.

 

Umbes samal ajal, kui antund raport avalikuks tuli, teavitas Egiptus, et Punase mere kriis on vastupidiselt nende eelarvesse jätnud praeguse seisuga 6 miljardi dollari suuruse augu.


Kalev Kirt

Müügijuht

Flameko Forwarding

+372 535 000 10

Comments


bottom of page