HUVITAV: Mis toimub chipidega?
General Motors teatas reedel, et sulgeb enamus oma Põhja-Ameerika autotehastest paariks nädalaks alates esmaspäevast. Kinni pannakse 4 tehast Ameerikas, 3 Mehhikos ja 1 Kanadas. Tööle jääb vaid väga väike arv tehaseid, mis toodavad nende kõige kasumlikumaid mudeleid - maasturid, kastikad ja sportautod.
September tuleb üle maailma autotootjatele üsna masendav kuu chipide ehk kiipide puuduse tõttu. Tehaseid sulgevad praegu sarnaselt ka paljud teised autotootjad. Näiteks Toyotal jääb sellel kuul tootmata 360 000 uut autot kuna 14's tehases on tootmismaht tõmmatud pea poole võrra alla poole selle tõttu. Ja sama ennustavad nad ka järgmiseks kuuks ehk oktoobriks. Kiipide puudus on tänaseks juba päris pikalt autotootjatele probleemiks olnud. Tehaseid on sulgenud / töömahtu vähendanud ka Volvo, Ford, Nissan, Mazda, Fiat-Chrylser, Jaguar, Mitsubishi, Honda ja BMW.
Kiipide puudus on tekkinud peamiselt nõudluse hüppelise kasvu tõttu ning autotööstus on pihta saanud enim teiste valdkondadega võrreldes. COVID'i algusaegadel automüük jäi päeva pealt üle maailma seisma ning samas tõusis nõudlus palju koduelektroonika osas. Inimesed olid kodudes ning hakkasid teenuste (reisid, SPA'd, restoranid jne) asemel raha suunama toodete tarbmisele (nt koduelektroonika). Selle tõttu kiibitootjad organiseerisid endid ringi suure nõudluse teinud koduelektroonika kiipide tootmisele. Oodatud suure mjanduselanguse asemel tuli üle maailma hoopis suur buum ning see viis ka nõudluse uute autode osas läbi lae. Arvestades veel, et samal ajal hakkasid paljud autotootjad liikuma üle osalt elektri ja isesõitvate autode tootmisele ning viimased on eriti kiibi mahukad.
Hiljutised uued COVID'i puhangud Aasias ning sellest tulenevad piirangud on probleemile lisaks veel õli tulle valanud. Sellele juurde omakorda ka ülemaailmsed probleemid transpordiga. Mazda näiteks sulges kaks tehast Jaapanis eelmine kuu kuna Shanghai lennujaamast alguse saanud COVID'i juhtumid segasid / takistasid nii palju lennukaupade vedu neile. Oma mõju avaldab ka kaos meretranspordis, nt autotehased Pakistanis ootavad varasema 25 ja 12 päeva asmel kaupasid Hiinast ja Taist täna 60 ja 35 päeva.
Tootjad ise ennustavad probleemid jätkuvad kindlasti ka järgmine aasta ning tõenäoliselt ka aastal 2023. Uusi kiipide tehaseid on hakatud küll ehitama aga need on valmis tootmiseks alles 2023 kõige varasemalt. Näiteks Tesla on oma uue Roadsteri mudeli turuletoomise lükanud juba järgmiselt aastalt ülejärgmisele selle tõttu.
Ford on ennustanud, et toodab see aasta planeeritust 1.1 miljonit sõidukit vähem ning kiibipuuduse tõttu kaotavad nad 2.5 miljardit dollarit. Kasum oli neil juba selle aasta teises kvartalis -50% selle tõttu.
Kuna uusi autosid enam väga saada ei ole, ooteajad pikad, siis selle tõttu on kasvanud ka kasutatud autode hinnad. Kui üks inimene ei saa uut autot osta, siis teine inimene, kes tema paari aasta vanust autot osta tahab, ei saa seda osta jne jne liigub hinnatõus edasi ka läbi vanemate kasutatud autode.
Sama kehtib ka kogu autotööstusega seotud olevate harude ja ettevõtetega, kui uusi autosid ei saa toota enam, kannatavad ahelas kõik eriti just uute autode transpordiga tegelevad ettevõted, kes on nüüd uste kinnipaneku äärel.
Kalev Kirt
Müügijuht
Flameko Forwarding
+372 535 000 10
kalev@flameko.ee
www.flamekofr.com
Comentários