KASULIK: Veoviisid Hiinast
Kuna olukord turul on jätkuvalt muutlik ning mõnes suunas juba isegi tuletamas meelde COVID'i aegu, siis võtsime ülesandeks anda kiire ülevaade erinevatest veoviisidest just Hiina suunal. Viimase puhul on nõudlus tublisti kasvanud kõikide veoviiside lõikes ning merevedude puhul on tekkinud lisaks muule ka probleemid vabade konteinerite leidmisega. See kõik tähendab, et hinnad on jällegi väga kõrgele tasemele liikunud. Reeglina, kui mereveo hinnad märgatavalt tõusevad, muudab see teised, alternatiivsed ja kiiremad veoviisid rohkem konkurentsivõimelisemaks. See tähendab eelkõige seda, et hinnavahe kiiremate voeviisidega muutub väiksemaks ning selle tõttu liiguvad osad kaubad merelt ära raudteele, lennule või isegi auto peale. Näiteks praegu, kus mereveo hinnad trügivad juba üsna lähedale raudtee hindadele, tõuseb nõudlus kohe ka viimase vastu kõrgemaks.
Tabelist on küll puudu Sea-Air ehk mere- ja lennuveo kombinatsioon, kuid see paraku hetkel mereveveo murede tõttu alternatiivi ei kipu pakkuma.
Mereveo hinna puhul on ennustus, et tõus jätkub ning arvatakse, et need jõuavad jällegi välja viiekohaliste numbriteni, mis tähendaks, et hinnad alates 1. juulist võivad ulatuda 10 000 USD'i piirimaile. BBC eelmise nädala andmete põhjal on mereveo hinna tõus jõudnud juba ka kaupade jaehindadesse, viies neid üles poole.
Kaua selline olukord kestab keegi öelda ei oska, kui sõda Gazas läbi saab, kukub järsult kõik jälle kokku aga seni on ennustused erinevad. Osad pakuvad, et normaliseerub selle aasta sees veel, teised jällegi arvavad kuni järgmise Hiina uus aastani paremaid aegu oodata ei ole.
Probleeme pidi praegu tekitama ka kunstlik üle broneerimine kuna tehakse broneeringud ühele ja samale konteinerile mitme laevaliiniga, seda hirmus, et laevakohta ei pruugi saada.
Kalev Kirt
Müügijuht
Flameko Forwarding
+372 535 000 10
Comments